×
Кафедра педагогіки і методики початкової та дошкільної освіти

Кафедра педагогіки і методики початкової та дошкільної освіти

Кафедра педагогіки і методики початкової та дошкільної освіти на факультеті педагогіки і психології є випусковою і здійснює підготовку фахівців зі спеціальностей 012 Дошкільна освіта та 013 Початкова освіта за трьома рівнями вищої освіти: бакалаврським, магістерським та освітньо-науковим. 

Як випускова, створена на базі кафедр педагогічної майстерності та освітніх технологій, природничих і математичних дисциплін початкового навчання та частини кафедри педагогіки і гендерної рівності, кафедра розпочала діяльність 01. 09. 2013 року (тоді мала назву педагогіки і методики початкової освіти). Її очолила доктор педагогічних наук, професор Янкович Олександра Іванівна. З 25. 11. 2014 року кафедра перейменована. Нова назва –  педагогіки і методики початкової та дошкільної освіти. 

Цікавою є історія розвитку кафедри. Підготовку фахівців зі спеціальності «Початкове навчання» у Тернопільському державному педагогічному інституті (нині Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка) розпочато в 1976 році на базі новоствореного факультету підготовки вчителів початкових класів (декан М. І. Герц). Тоді ж було утворено кафедру педагогіки і методики початкового навчання, яку очолила Л. В. Вознюк. На той час це була єдина кафедра на факультеті. Перші викладачі кафедри – кандидат педагогічних наук, доцент М. І. Герц, кандидат біологічних наук І. Я. Костинник, ст. викладач І. І. Пронь, асистент Я. А. Король, а старший лаборант –  Р. В. Стратійчук.

Протягом існування кафедри її завідувачами були М. І. Герц (1977-1978 рр.), В. М. Тарєєв (1979-1981 рр.), Д. М. Кравчук (1981-1985 рр.), С. М. Корнієнко (1985-1996 рр.), З. М. Онишків (1996-2005 рр.), В. О. Вихрущ (2005-2009 рр).

Починаючи з 1981 року вперше в Україні на факультеті розпочали підготовку вчителів із подвійною спеціальністю: учитель початкових класів і музики, учитель початкових класів і образотворчого мистецтва.

На базі кафедри педагогіки і методики початкового навчання у 1981 році шляхом реорганізації була створена кафедра природничих і математичних дисциплін початкового навчання (першим завідувачем став В. М. Тарєєв); у 1996 році – кафедра рідної мови і методики її викладання (завідувач – О. В. Гузар).

З 1991 до 1997 року кафедри педагогіки і методики початкового навчання та природничих і математичних дисциплін початкового навчання здійснювали підготовку фахівців зі спеціальності «Вчитель початкових класів та шкільний психолог». З 1992 до 1999 року – підготовку вчителів початкових класів з додатковою спеціальністю «Народознавство», а з 2000 року – підготовку вчителів початкових класів з додатковою спеціальністю «Англійська мова» та спеціалізацією «Інформатика». З 2014 року здійснюється підготовка фахівців початкової освіти зі спеціалізацією «Дошкільна освіта» та фахівців дошкільної освіти зі спеціалізацією «Початкова освіта».

У різні роки на кафедрах педагогіки і методики початкового навчання та природничих і математичних дисциплін початкового навчання працювали: професори В. О. Вихрущ, О. П. Куца, доценти М. І. Герц, І. М. Костинник, Д. М. Кравчук, Я. Л. Топольницький, Г. А. Олійник, О. Г. Дзюбенко, М. М. Наумчук, Я. А. Король, А. Т. Найда, Н. М. Денисенко, О. Д. Черетянко,  О. Ф. Ботюк, Б. І. Івасів, С. М. Корнієнко, Г. В. Гап’юк, М. П. Крупа, К. П. Маланюк, В. М. Тарєєв, Г. М. Груць, О. М. Варакута, Н. А. Васильківська, Д. І. Баран, викладачі І. І. Пронь, О. Б. Джумага, О. В. Скіпакевич, М. М. Чекалюк, Н. А. Ковальчук, О. М. Волошин, Л. Г. Решетуха, О. М. Гнатківська. Старшими лаборантами працювали Р. В. Стратійчук, Б. С. Годований, Я. С. Козіброда, Л. Б. Загрійчук, Л. Г. Решетуха, О. М. Волошин, Л. М. Білинський, Г. В. Лучка, О. С. Барабаш, К. А. Стойко.

Колишні працівники кафедри природничих і математичних дисциплін початкового навчання доценти М. В. Козак, О. П. Корчевська, М. І. Майхрук, Л. А. Мечник і зараз продовжують створювати підручники і посібники, які використовують у початкових школах України.

Сьогодні на кафедрі педагогіки і методики початкової та дошкільної освіти працюють:

Доктори наук, професори

Володимир Мирославович Чайка 

Олександра Іванівна Янкович

Ярослава Петрівна  Кодлюк

Наталія Миколаївна Лупак

Зіновій Михайлович Онишків

Кандидати педагогічних наук, доценти

Валентина Василівна Матіяш
Тетяна Андріївна Рожко-Павлишин 
Ірина Іванівна Жаркова
Оксана Тарасівна Писарчук 
Ганна Богданівна Чайковська 
Марія Миколаївна Бойко                   
Олена Василівна Мудрик
Тетяна Володимирівна Гладюк

Кандидати наук, викладачі – Н.Є.Ратушняк, Л.І. Ковальчук, Н.Р.Хребтова

Асистент - Чикурова О. Я.

Лаборанти: М.Т. Вихиль.

За сумісництвом на кафедрі працюють С. Т. Вихор, М. І. Постолюк, Р.Є.Руденський.

З 2015 по 2018 рр. на кафедрі працювала доктор педагогічних наук, професор К. Л. Крутій.

Із 2006 року при кафедрі ефективно функціонує науково-дослідна лабораторія шкільного підручника (завідувач – проф. Я. П. Кодлюк), а з 2019 року – інтерактивно-розвивальні кімнати «Смайлик» (керівник проєкту –доц. О. Т. Писарчук) та «Навчання і розвиток кожному» (керівник проєкту –О. Я. Теслюк).  

Науковці кафедри співпрацюють із редколегією журналу «Початкова школа». Я. П. Кодлюк та З. М. Онишків протягом кількох десятиріч є авторами статей цього періодичного видання. 

Т. В. Гладюк, І. І. Жаркова, І. І. Кузьма, З. М. Онишків, О. Т. Писарчук, В. М. Чайка, Г. Б. Чайковська, О. І. Янкович розробляють підручники для шкіл першого ступеня, розвивальні зошити й книги для учнів молодшого шкільного віку, а також програмно-методичні видання для закладів дошкільної освіти. 

Ефективною є багаторічна співпраця кафедри з Тернопільським обласним, міським, районним відділами освіти, Тернопільським обласним комунальним інститутом післядипломної педагогічної освіти, Чортківським гуманітарно-педагогічним коледжем імені Олександра Барвінського, Бродівським педагогічним коледжем імені Маркіяна Шашкевича, науковими установами Академії педагогічних наук України. Я. П. Кодлюк з 2008 року – член Міжвідомчої ради з координації наукових досліджень з педагогічних і психологічних наук в Україні.

Науковці кафедри відомі в Україні навчально-методичними виданнями для закладів дошкільної, початкової та вищої освіти.